Samotność – jak sobie z nią radzić

114

Poprzez wystąpienie wielu zdarzeń losowych każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, gdy zaczyna dotykać nas samotność. Odczucie to należy do kategorii tych bardzo nieprzyjemnych i trudnych do przezwyciężenia szczególnie z upływem czasu, każdy człowiek ma bowiem potrzebę dzielenia się swoimi przeżyciami, przemyśleniami i spędzania czasu w gronie osób zaprzyjaźnionych na co dzień. Bardzo ważne jest zatem, by przeciwdziałać samotności już w momencie, gdy zaczyna ona doskwierać. Dobrym pomysłem może być czat internetowy ometv, na którym możemy szybko znaleźć osobę do pogawędki bez zobowiązań.

Konsekwencje samotności

Moment, gdy jesteśmy sami i możemy w indywidualny sposób wykorzystywać swój czas, jest oczywiście potrzebny od czasu do czasu każdemu. Przedłużający się stan samotności, który zaczyna generować cierpienie może jednak odbić się na zdrowiu zarówno psychicznym jak i fizycznym. Stan ten powodować może poczucie bezradności, smutek, lęk przed ponownym wejściem w kontakt, problemy interpersonalne, wycofanie z życia społecznego, narastanie frustracji, negatywny obraz samego siebie, co w konsekwencji prowadzić może nawet do zachorowania na depresję.

Samotność – kiedy powiedzieć dość

W chwili, gdy zauważamy u siebie mocny spadek kondycji psychicznej i fizycznej, co łączymy ze stanem samotności – jest to moment, gdy powinniśmy przyjrzeć się naszemu dotychczasowemu życiu, zadać sobie pytanie, czego naprawdę oczekujemy i pragniemy, by nasz stan się poprawił oraz co możemy zrobić, by przezwyciężyć trudny czas w naszym życiu. Gdy czujemy się przytłoczeni i zestresowani swoją codziennością, wpływa to w istotny sposób na każdy aspekt naszego funkcjonowania. Pierwszym krokiem w przezwyciężeniu stanu samotności jest dostrzeżenie, że nas on dotyka. Jest to ważny krok, wskazujący nad jakim problemem powinniśmy się pochylić i zastanowić, co możemy zmienić na lepsze.

Samotność a otworzenie się na kontakty międzyludzkie

Chociaż przy dłuższym przeżywaniu stanu samotności to może wydać się trudne, należy przede wszystkim wrócić do nawiązywania kontaktów interpersonalnych lub odświeżania przeszłych znajomości. Wbrew pozorom jest bardzo dużo miejsc, gdzie możemy się udać, by poznać drugą osobę. Nowe znajomości nawiązywać możemy w szkole, miejscu pracy, podczas realizowania swojego hobby, na kursach i szkoleniach. Po pewnym czasie należy niejako „przypomnieć sobie” jak posługiwać się zdolnościami interpersonalnymi, które każdy z nas ma, być może dawno nie były one ćwiczone – ale ćwiczenia czynią mistrza, trzeba więc starać się przełamać, by rozmowy nie generowały lęku i większych trudności.

Samotność a portale randkowe

W stronę osób borykających się z samotnością rękę wyciągają nowe technologie i internet. Na portalach randkowych znaleźć można wiele intrygujących osób, niejednokrotnie bardzo do nas podobnych, dzielących wspólne pasje, gust filmowy lub muzyczny. Korzystanie z portali randkowych może być pierwszym krokiem do przełamania samotności i ćwiczeniem nawiązywania kontaktów. Wiele znajomości ze świata wirtualnego w prosty sposób może przenieść się do realnego i stać się powiewem świeżości w życiu każdego z nas. Nie sposób zliczyć historie, gdzie osoby poznane za pomocą portali randkowych stały się przyjaciółmi na całe życie lub odnalazły wyśnioną miłość życia.