Płodność kobiety to kluczowa kwestia w tym, aby urodzić dzieci, dlatego też dzisiaj skupimy się na temacie płodności u Pań. Od czego więc zależy płodność kobiet w dorosłym życiu?

Głównym czynnikiem w przypadku płodności kobiecej jest wiek
Najwyższa płodność przypada na wiek między dwudziestym a dwudziestym piątym rokiem życia. Z różnych względów, coraz mniej kobiet w tym wieku rodzi dzieci, ta decyzja jest zazwyczaj odkładana na później. Po ukończeniu przez kobietę trzydziestego roku życia płodność zaczyna spadać, by w wieku czterdziestu lat sięgnąć zaledwie 5 proc. szansy na zapłodnienie w czasie jednego cyklu menstruacyjnego. Spadek płodności wraz z wiekiem jest naturalny i wiąże się z obniżaniem ilości „rezerwowych” komórek jajowych, ich starzeniem się, zwiększoną ilością cykli bezowulacyjnych. U dojrzałych kobiet zwiększa się także ryzyko chorób obniżających płodność, na przykład mięśniaki macicy.
Płodność u kobiet a odżywianie
Badania naukowe dowodzą, że na płodność wpływa w dużej mierze sposób w jaki kobieta się odżywia. U kobiet za brak owulacji czy zaburzenia hormonalne często odpowiadają nieregularne posiłki, nieprawidłowo zbilansowany dieta, nadmiar kawy, napojów gazowanych lub energetyków. Czynnikiem ryzyka, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn jest dieta bogata w cukry, a także utwardzone tłuszcze roślinne, które można znaleźć w wielu wyrobach cukierniczych, margarynach czy daniach typu fast-food. Staraniom o potomstwo nie sprzyja też regularne nadużywanie napojów alkoholowych.
Czy aktywność fizyczna wpływa na płodność u Pań?
Istotnym czynnikiem wpływającym na płodność u Pań jest aktywność fizyczna. Umiarkowany wysiłek pozwala nie tylko zachować dobrą kondycję, ale także zapobiegać otyłości, rozładować stres oraz regulować poziom glukozy we krwi, co znacząco zwiększa zdolności rozrodcze. Niewskazany jest natomiast siedzący tryb życia, ponieważ obniża to szanse na zapłodnienie oraz ogólnie stan zdrowia kobiety.