Jak poradzić sobie z niewiernością w związkach?

645

Człowiek nie został stworzony do tego, aby być wiernym. Niestety, ale genów nie oszukamy – cały nasz gatunek opiera się w końcu na tym, że uprawiamy ze sobą seks oraz ,,robimy” dzieci. A jak by tak nie patrzeć ,,im więcej tym lepiej” w tym wypadku musi działać.

Jak poradzić sobie z niewiernością w związkach?

Niektórzy decydują się zachować swój romans w tajemnicy

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie się zdradzają a jednocześnie trzymają romanse w tajemnicy – w końcu mogą chcieć w przyszłości go kontynuować, odczuwają zbyt duże poczucie winy lub wierzą, że w ten sposób chronią uczucia partnera. Jednak sekrety jedynie utrwalają taki wzorzec zachowań. Jeśli ktoś naprawdę chce naprawić swój związek, konieczne jest wyznanie prawdy oraz zwrócenie się do profesjonalisty, który pomoże parze przetrwać ten burzliwy okres. Większość terapeutów zajmujących się związkami sugeruje, że problemy związane ze zdradą można w dużej mierze rozwiązać poprzez terapię. Jednak przyznają, że niewierność jest jedną z najtrudniejszych rzeczy do pokonania, kiedy ktoś pracuje nad odbudową swojego związku.

Terapeuci stosują różne podejścia podczas terapii par, ale mówią, że u osoby zdradzonej może się wręcz pojawić się trauma, ponieważ jej podstawowe założenia dotyczące partnera zostały naruszone. Tracą do nich zaufanie, ponieważ przestają wierzyć, że partner zapewni im miłość i bezpieczeństwo. Zamiast tego myślą, że może im jedynie zadawać ból. Ale niewierność może się odbić na zdrowiu psychicznym nie tylko zdradzonej osoby. Pewne badanie wykazało, że kiedy romans wychodzi na jaw, oboje partnerzy mogą doświadczyć różnych problemów psychicznych, w tym stanów lękowych, depresji i myśli samobójczych.

Brak zawiązywania związków to też sposób

Istnieją również tacy ludzie, którzy po prostu nie są stworzeni do tego, aby być w związkach, ale chcą mimo wszystko mieć wielu partnerów. W tym wypadku najlepszym sposobem będzie po prostu nie wchodzenie w związki romantyczne, ale stosowanie tak zwanych ONS (One Night Stand) bądź FwB (Friends with Benefits).