Czy warto być w otwartym związku?

649

Dla wielu ludzi podstawą udanego związku jest wierność, czyli nie uprawianie seksu z kimś innym, poza naszym partnerem, jednakże na tym świecie istnieją również osoby, które wierność rozumieją trochę inaczej. To właśnie oni często decydują się na tak zwany otwarty związek. A czy warto w takim związku być?

Czy warto być w otwartym związku?

Czym jest otwarty związek?

Związek otwarty to porozumienie między dwojgiem ludzi, w którym partnerzy dają sobie prawo nawiązywania relacji intymnych z innymi osobami. Kontakty seksualne z inną osobą niż własny partner nie są uznawane za zdradę. Co więcej, osoby będące w takim związku często opowiadają sobie nawzajem o swoich doświadczeniach z innymi partnerami seksualnymi.

Dla kogo najlepszy jest otwarty związek?

Na otwarty związek bardzo często decydują się osoby, które żyją w związku na odległość. Konieczność dłuższego wyjazdu na drugi koniec kraju albo za granicę to dla partnerów bardzo trudny sprawdzian. W takiej sytuacji wspólne zaspokojenie potrzeb seksualnych jest niemożliwe. Po pewnym czasie pojawia się zazdrość i nieufność wobec partnera. Osoby będące w związku na odległość zaczynają zastanawiać się nad tym, czy druga strona jest im wierna. Wyrażenie zgody na podejmowanie kontaktów seksualnych z innymi ludźmi wydaje się niektórym parom idealnym sposobem na przetrwanie rozłąki i uratowanie związku. Na otwarty związek często decydują się także pary, które narzekają na rutynę w łóżku. W takiej sytuacji seks z innymi osobami ma wpłynąć korzystnie na wspólne życie erotyczne.

Wady otwartego związku

Niestety, wszystko oprócz zalet, ma również i wady. Jeśli chodzi o wady związku otwartego, to często dostrzegają je nawet osoby, które początkowo uznawały taki układ za idealny. Nie wszyscy potrafią oddzielić seks od uczuć, dlatego zdarza się, że jeden z partnerów zaczyna angażować się w relację, która miała być oparta wyłącznie na seksie albo odczuwa zazdrość o swojego partnera. Pary, które zdecydowały się na związek otwarty ze względu na rozłąkę, po ponownym zamieszkaniu razem nie zawsze potrafią powrócić do normalnego modelu związku.